اورشلیم ، بیت المقدس

اورشلیم ، بیت المقدس

فلسطین برای جهان اسلام نیز دارای اهمیتی بسیار است ؛ زیرا در قلب خاورمیانه و جهان اسلام جای دارد . منطقه ای كه طولانی ترین و پیچیده ترین منازعه قرن بیستم میلادی یعنی اختلاف اعراب و اسرائیل در آن روی داده است . فلسطین ، كه در هسته مركزی ممالك عربی واقع است ، كشورهای عربی آسیا را به كشورهای عرب زبان آفریقا متصل می كند و راه ارتباط و اتصال زمینی جزیره العرب به دریای مدیترانه و اقیانوس ها و كشورهای اروپایی به شمار می رود . از این رو ، تاسیس اسرائیل در فلسطین ، جهان عرب را به دو بخش جغرافیایی تقسیم و راه ارتباطی آن را قطع كرده است . از آنجایی كه فلسطین زادگاه و زیست گاه شماری از پیامبران الهی ، یادآور پیروزی مسلمانان بر صلیبیان و قبله گاه اول و معراج گاه پیامبر مسلمانان است . بنابراین ، هرگونه ادعا و منازعه بر سر آن ، غرور دینی مسلمانان را جریحه دار می كند1 .
چنان كه گذشت ، فلسطین زاد گاه و آرامگاه بسیاری از  پیامبران است . مثلا شهر الخلیل ، در 32 كیلومتری جنوب شرقی بیت المقدس ، مدفن ابراهیم پیامبر ، همسرش ساره ، اسحاق و یعقوب است . عیسی مسیح در شهر افراته بیت اللحم در 10 كیلومتری بیت المقدس به دنیا آمده است و در شهر ناصریه زیست و در همان جا به پیامبری رسید .
عَكّا ، مركز فعالیت بهائیان دنیاست و قبر میرزا حسین علی بهاء ، امام و پیغمبر و خدای حزب جاسوس بهائی در شهر حیفاست2 .
بیت المقدس یا اورشلیم ( شهر صلح و آرامش ) نزد پیروان سه دین یهودی ، مسیحی و اسلام دارای اهمیت است . برخی از مهمترین اماكن مذهبی (ما) یهودیان ، چون دیوار ندبه ، كوه صهیون ، یا صیون ( پر آفتاب ) ، مقبره داوود پیامبر و سلیمان نبی در بیت المقدس قرار دارند . مقدس ترین مكان مذهبی و زیارتی مسیحیان ، یعنی زادگاه حضرت مسیح در بیت اللحم است . قدس نخستین قبله مسلمانان و مسجدالاقصی ، معراج پیامبر مسلمانان است . جمعیت فلسطین اشغالی در 1372 ش. / 1993 م. نیز از 4/81 ، 1/14 ، 8/2 درصد تشكیل شده است ، اما زبان رسمی آنان ، عربی و عبری است3 .
مساحت فلسطین اشغالی 20700 كیلومتر مربع است كه بیش از نیمی از آن فلات و كوه است . از این رو ، بیشتر جمعیت فلسطین در مناطق پست و حاصل خیز ساحلی زندگی می كنند . جمعیت اسرائیل 4.882.000 نفر است كه سه پنجم آن را جوانان كمتر از 30 سال ، به خود اختصاص داده اند . این در حالی است كه سه پنجم این جمعیت ، یهودیانی هستند كه از دیگر كشورها به اسرائیل مهاجرت كرده اند . برابر ، شمار بسیاری بسیار از جمعیت بومی فلسطین ، در كشورهای دیگر آواره اند . هم اكنون این كشور بوسیله نظام جمهوری اداره می شود و رئیس جمهور به مدت پنج سال از سوی تنها مجلس كشور ، كه 120 عضو دارد ، انتخاب می گردد ، اما طول مدت نمایندگی مجلس ، چهار سال است .
همچنین ، فلسطین اشغالی ، از ویژگی های اقتصادی زیر بهره مند است ؛
1-    منابع گازی در بحرالمیت كه پست ترین گودال جهان به شمار می رود ، كشف شده است .
2-    در حوزه كوچكی در جنوب شرق اشدود نفت استخراج می شود .
3-    یكی از دو لوله ای كه نفت عراق را به مدیترانه می رساند ، به بندر حیفا وصل می شود .
4-    اسرائیل در زمینه اقتصادی از پیشرفته ترین كشورهای خاورمیانه است و صنایع آن را الكترونیك ، ماشین سازی و اسلحه سازی تشكیل می دهد .
5-    بحرالمیت غنی ترین معادن پتاس جهان را داراست . افزون بر این ، منابع غنی منگنز ، سدیم ، برومین نیز در این دریاچه یافت می شود .1.    سرگذشت فلسطین یا كارنامه سیاه استعمار – زعیتر – صفحه 21 . جغرافیای سیاسی خاورمیانه و شمال آفریقا – درایسل واچ .بلیك – صفحه 392
2.    سرگذشت فلسطین یا كارنامه سیاه استعمار – زعیتر – صفحه 30
3.    راهنمای مسافرت آسیا و خاوردور – ذبیح الله بیات . صفحه 27