بیت المقدس

بیت المقدس

بر خلاف آنچه صهیونیست ها ادعا می كنند ، طرح نخستین تاسیس یك كشور یهودی در فلسطین ، از آنان نیست ،‌ بلكه طراحان اصلی ، قدرت های استعماری بودند . به بیان دیگر ، پیشنهاد یهودی سازی فلسطین از سوی فرانسه و انگلیس و پیش از توصیه تئودور هرتصل1 ، پایه گذار صهیونیسم (مرگ 1283ش. / 1904 م.) در كنفرانس 1276 ش. / 1897 م. بال سوئیس مطرح شد . این نشان از اهمیت استراتژیك سرزمین فلسطین برای دولت های استعمارگر دارد .

فلسطین به دلیل قرار داشتن در قلب امپراتوری عثمانی و مجاورت [با] دریای مدیترانه و كانال سوئز ، منطقه بسیار پرمنفعتی برای اروپایی ها به شمار می آمد . . . [زیرا] كه قلمرو عربی امپراتوری عثمانی بر سر راه های هندوستان و شرق آسیا و خلیج فارس قرار داشت . . . آمریكا به ویژه در سال های دهه [1309 ش.] 1930 [م.] به اهمیت منافع استراتژیك نفت در عربستان سعودی و خلیج فارس پی برد و . . . از سوی دیگر كشورهای خاورمیانه و به ویژه جهان عرب می توانستند به بازارهای خوبی جهت مصرف كالاهای آمریكایی تبدیل شوند . این منافع متقابل باعث شد تا پس از برپایی كنفرانس صهیونیست ها در هتل بیلت مور نیویورك در [1321 ش.] 1942 [م.] ، دولت آمریكا حمایت كامل خود را از سیاست جنبش صهیونیسم برای تبدیل فلسطین به یك كشور یهودی اعلام كند2 .

 وانگهی ، به اعتراف هرتصل ، یهودیان نمایندگان تمدن غرب خواهند بود كه قادرند به گمان او ، پاكی ، نظم و رسوم منزه غرب را به این گوشه از طاعون زده شرق ، یعنی فلسطین ، به ارمغان آورند3 .

دولت و سرزمین اسرائیل برای صهیونیست ها نیز از اهمیتی بسیار برخوردار است .

جنبش صهیونیسم ، دو دلیل تاریخی و مذهبی در رابطه با تاسیس كشور اسرائیل در فلسطین ارائه داده است . [دلیل اول] مورخان صهیونیست . . . معتقدند . . . تاسیس . . . اسرائیل . . . در واقع بازسازی حكومت باستانی قوم یهود است كه در اثر هجوم بیگانگان در سده پنجم قبل از میلاد نابود شد . . . [دلیل دوم] بازگشت یهودیان به فلسطین و بنای دولت جدید . . . تحقق وعده الهی [است] كه از سوی خداوند به بنی اسرائیل داده شده است4 .

در بخشی از اعلامیه تاسیس دولت اسرائیل ، در این باره آمده است :

سرزمین اسرائیل محل ولادت یهود بود . هویت معنوی ، مذهبی و ملی آن ها در این جا شكل گرفت . در این جا بود كه به استقلال دست یافتند و فرهنگی خلق كردند كه اهمیت ملی و عالم گیر داشت . در این جا بود كه تورات را نوشته ، به جهان عرضه داشتند .

اما صهیونیست ها دلایل معتبر برای تائید ادعاهای تاریخی و مذهبی خویش به دست نداده اند و حتی برخی یهودیان و صهیونیست ها ، صحت این ادعاها را رد كرده اند .

از دیگر دلایل اهمیت استراتژیك فلسطین اشغالی ، همجواری آن با تنگه های استراتژیك جهان است . اسرائیل در همسایگی با تنگه های بُسفر ، داردانل ، باب المندب و به ویژه ، طولانی ترین كانال آبی جهان و كوتاه ترین راه دریایی میان اروپا و آسیا ، یعنی كانال سوئز قرار دارد . حتی فلسطین از طریق ساحلی كوچك در بندر ایلات (عیلات) واقع در خلیج عقبه ، به دریای سرخ و از آن طریق با كانال سوئز مرتبط است ؛ كانالی كه اهمیت آن را می توان از سخنان ارنست رِنان ، نویسنده مشهور فرانسوی ، خطاب به سازنده كانال سوئز ، فردینال دولسپس5 ، دریافت :

آنچه شما ساخته اید ، نه تنها دو دریا را به هم وصل می كند ، بلكه یك كانال ارتباطی بین اقیانوس های دنیاست . اهمیت آن از لحاظ دریانوردی چندان شكوهمند است كه هنگام جنگ هر كس آرزومند در اختیار داشتن آن است6 .

  • تئودور هرتصل ( Thedor Herzel ) به صور مختلفی چون تئودور هرتزل ، هرزل  ، هرتسل و . . . نوشته می شود ولی معمولا آن را به صورت هرتصل می نویسند .
  • ریشه های بحران در خاورمیانه – احمدی – صفحات 17 الی 21 – 253 الی 254
  • فرهنگ تاریخی ـ سیاسی ایران و خاورمیانه – غلامرضا علی بابایی – جلد 4 صفحه 953 .
  • ریشه های بحران در خاورمیانه – احمدی – صفحه 7
  • Ferdinand de Lesseps
  • دومین رستاخیز عرب – جان كمیج – ترجمه رحمت الله صالحی – صفحه 76